Mortgage Nedir ve Nasıl İşler?

0
933

Mortgage nedir ? Sorusunu son yıllarda çok daha sık duymaya başladık. Peki mortgage nedir ve nasıl işler? Yazımızda bu soruların yanıtlarını detaylı bir şekilde listeledik. Türkiye’de konut finansmanı ya da uzun süreli konut kredisi olarak da tanımlanan mortgage sistemi, ev satın almak isteyen kişilerin az miktarda daha uzun sürede ev sahibi olmasına yardımcı olan bir sistemdir.

ev-tasima-fiyatlari-hesaplama

Mortgage sisteminin en önemli koşullarından bir tanesi ise de başka bir konutun teminat olarak gösterilmesidir. Ödemelerin tamamının bitmesi ile birlikte hem yeni eviniz hem de teminat olarak gösterdiğiniz konut size ait olmaktadır.

Mortgage Nedir ?

Mortgage sisteminde taksit sayısını siz belirleyebiliyorsunuz, ancak bu süreç 5 ile 15 sene arasında değişiklik göstermektedir. Banka konut kredileri ile kıyaslandığında mortgage sistemi büyük bir avantaj sunmaktadır, çünkü banka konut kredisinin geri ödeme süresi sadece 3-5 yıl ile sınırlıdır. Kredi faizi ödeme süresi en çok 10 yıllık bir süreç olsa da mortgage sistemini tercih ederek isterseniz 30 yıla kadar uzanan vadede geri ödeme yapabilmektesiniz. Mortgage sisteminin bir diğer can alıcı avantajı ise faiz oranını kendinizin seçebiliyor olmasıdır. Banka konut kredilerinde herkese aynı faiz oranı sunulurken mortgage sisteminde değişen bir oran sunulabilmektedir.

Mortgage Avantajları Nelerdir?

Mortgage sistemi konut sahibi olmak isteyenlere büyük avantajlar sunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Mortgage sisteminde taksit tutarı kesinlikle değişmemektedir. Eğer 20 yıllık bir ödeme planı yaparsanız her taksitin aynı tutarda olması önemli bir güvencedir.
  • Mortgage sisteminde almak istediğiniz ev için eksper inceleme yaptıktan sonra ekspertiz raporu sunmaktadır. Eğer satın alınması planlanan konutta herhangi bir problem varsa her şey raporda gözükür ve ev satın alınmadan önce bu sorunlar çözülebilir.
  • Bu sistemde uzun vadeli bir ödeme planı oluşturarak büyük bir maddi yükün altına girmeden ev sahibi olunabilir. Örnek vermek gerekir ise, 20 yıl ödenen kira bedeli ile 20 yıl bittiğinde ev sahibi olabilmek mümkündür. Bu yüzden de mortgage sistemi çok daha avantajlıdır.

Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

Mortgage kredisi almak için ilk yapılması gereken satın alınmak istenen evin kredi için uygun olup olmadığını öğremektir. Eğer konut krediye uygun değil ise bu konutlar için bankalar kredi vermeyi kabul etmemektedir. Konutun krediye uygun olduğunu resmileştirmek için bir ekspertiz raporu yeterlidir. Konut eğer krediye uygun ise banka, evin toplam değerinin en fazla %90’ını karşılar ve kalan %10’luk bölümü sizin peşin olarak ödemenizi talep eder. Başvuru işlemleri yapıldıktan sonra, bankaların değerlendireceği diğer nokta ise gelir belgesi ve kredi notudur. Bu sistemde kredi notunuz ne kadar iyi ise mortgage alma şansınız o kadar fazladır. Mortgage kredi başvuru yapmak için şu belgeleri sunmanız gerekmektedir:

  • Kimlik belgesi
  • Maaş bordrosu ya da vergi levhası
  • İkametgah belgesi
  • Kat irtifakı ya da mülkiyeti tapusu.

Octovan Ayrıcalıkları Sizi Bekliyor!

Nakliyat hizmeti almak isteyen kişilere nakit ya da kredi kartı ile ödeme imkanı sunan Octovan’da sabit fiyat garantisi sunuluyor. Ek hizmet talebi olmadığı durumlarda teklif edilen fiyat kesinlikle değişmiyor. En kaliteli hizmeti en uygun fiyat garantisi ile hizmet alan kişilere ulaştıran Octovan; ev taşımadan şehirlerarası nakliyata, depolama hizmetlerinden evden eve nakliyat hizmetlerine kadar her nakliyat hizmeti için sizin yanınızda!

Sadece alanında en 5 yıl tecrübeli profesyonel taşıma ekipleri ile çalışan Octovan, müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak için taşıma ekiplerine düzenli olarak eğitimler vermektedir. Nakliyat firmalarının yeterliliklerini sürekli olarak takip eden Octovan’da eşya hasar güvencesi de bulunmaktadır.

Taşınma sırasında, öncesinde ya da sonrasında eşyaların hasar görmesi durumunda, nakliyat firması oluşan hasarı aynı gün içinde karşılamaktadır. Taşınma günü yaşanabilecek her türlü sorunun çözümü için müşteri destek hattı ile her zaman hizmet alan kişilerin yanında olan Octovan, en kaliteli hizmeti en uygun fiyat garantisi ile sunmaktadır.

Octovan İle Güvenle Taşının!

Evden eve taşımada güven en önemli noktalardan bir tanesidir. Bu yüzden en kaliteli hizmeti en uygun fiyat garantisiyle almak sizin de hakkınız. Octovan, profesyonel taşıma ekipleriyle eşyalarınız zarar görmeden hızlı ve güvenli evden eve taşınma fırsatı sunuyor. Octovan, büyük eşyalarınızı (Gardırop, büyük ve geniş koltuk, masa, dolap vb.) söküyor, paketliyor ve yeni evinize kurulumunu yapıyor.

Eşyalarınızı en iyi fiyat garantisi ile taşıyan Octovan, beyaz eşyalarınızı söküyor, paketliyor ve yeni evinizde tesisatları hazırsa çalışır bir şekilde size teslim ediyor. Ek olarak, sizler tarafınızdan kolilenmiş olan ufak tefek mutfak ya da süs eşyalarını yeni evinize yılların verdiği tecrübe ve güvenle taşıyor. Octovan ayrıca, bütün bu hizmetleri sunduğu fiyata dahil olarak teklif ediyor. Taşınmadan önce belirlenen fiyatın dışında kesinlikle ek ücret talep etmiyor. Hemen Nakliyat hizmeti almak için tıklayın

Ek olarak, Taşdelen Evden Eve Nakliyat konusu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…