Kolileme Nasıl Yapılır?

0
2221
kolileme-nasil-yapilir

Günümüzde ev taşınma olaylarının özellikle yaz aylarına girdiğimiz bu vakitlerde çok sık yaşandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle öğrenci kesiminin dönemleri bitince ev değişiklikleri yaptığından rahatlıkla bahsedebiliriz. Ancak genel olarak yaz aylarında ev taşımacılığının yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle okul dönemlerinin bitmesi nedeniyle aileler ev taşınma işlerini yaz aylarında yaparak daha rahat ve kolay bir ev taşıma süreci geçirmek ister. Bu noktada sizlere ev taşıma işlerinde kolileme nasıl yapılır bunları nasıl anlatacağız.

ev-tasima-fiyatlari-hesaplama

Ev taşımada belki de en zahmetli olaylardan biri eşyaları düzgünce kolilemektir. Bu noktada doğru kutularla, planlı ve listeli bir şekilde kolileme yapmak sizleri ev taşıma süreçlerinde fazlasıyla rahatlatır.

Mutfak Eşyalarını Kolileme

Ev taşımada belkide en hassas bir şekilde kolileme yapmanız gereken bölüm mutfak eşyalarını dikkatli ve titiz bir şekilde kolileme yapmak olacaktır. Bu noktada ilk olarak mutfak eşyalarınızı çeşitlerine göre ayırmak  çok önemlidir. Tencereleri, çatal-bıçak setleri, yemek tabakları, bardaklar gibi ayrı ayrı bu eşyaları bir koliye dizmek yeni eve geçerken sizleri yerleştirme konusunda çok rahatlatır. Ayrıca dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi mutfak eşyalarını kolileme yaparken tüm eşyaları iyice temizleyip her eşyayı plastikle kaplamak çok önemlidir. Özellikle darbelere, çatlamalara karşı plastik sararak kolileme yapmak fazlasıyla güvencelidir. Plastik ile sarmak eşyalarınızı darbelere karşı üst düzeyde koruma sağlar. Kolileme yaptıktan sonra kolilerinizin üstlerine eşyalarınızın adını belirtmeniz de rahatlık açısından fayda var.

mutfak-esyasi

Salon Eşyalarını Kolileme

Ev taşıma işlemlerinde en büyük eşyaların bulunduğu bölümlerden biri salon kısmıdır. Bu noktada kolileme yaparken ilk olarak ufak eşyalardan başlamanız da fayda var. Ufak eşyalarınızı koliledikten sonra geriye kalan büyük eşyalar olan (koltuk takımını) ilk olarak nakliyat firması ile beraber bir güzel etrafını plastikle kaplayıp iyice sıkılaştırarak bu kısmı halletmek önemlidir. Daha sonrasında taşıma yaparken darbelere karşı korunma sağlar ve daha güvenceli bir taşıma süreci geçirmenizi sağlar.

salon-esyalari

Banyo Eşyalarını Kolileme

Ev taşıma sırasında en kolay kolileme kısmı olarak banyo kısmı söyleyebiliriz.  Genelde banyo tezgahları evden götürülmediği için sadece banyoda kullanılan ufak eşyalarınızı bir koliye sağlam bir şekilde yerleştirerek paketleme yapabilirsiniz.

Beyaz Eşya Paketleme

Ev taşımada belki de en meşakatli ve dikkatli olunması gereken kısım beyaz eşyaların paketlenmesi sürecidir. Özellikle beyaz eşyaların ağırlı sebebiyle paketleme yapmak bu noktada çok önemlidir.  Beyaz eşyalarınızı paketleme sırasında çevresini plastik ile güzel kapladıktan sonra bant kullanarak iyice sarmakta fayda var. Böylece taşınma sırasında beyaz eşya kapaklarının açılması gibi bir sıkıntı yaşanmaz.

beyaz-esya-kolileme

Kıyafetlerinizi Kolileme

Kişisel kıyafetlerinizi kolileme yapmadan önce  kıyafetlerinizi güzelce askılayıp naylon poşet geçirerek kirlenmesini önleyebilirsiniz.

kiyafet-paketleme

Bugün sizlere ev taşınma sürecinde kolileme nasıl yapılır bunlardan bahsettik. Bundan sonra ki diğer yazılarımızdan haberdar olmak için bizleri takip etmeyi unutmayın.