Evcil Hayvan Sahipleri Nasıl Ev Taşıma Yapmalı?

8
1857

Ev taşıma durumu zaten stresli bir şeydir ve bunu daha da stresli bir hale getiren evcil hayvanla taşınmadır. Hayvanlar da insanlar gibi bulunduğu ortama uyum sağlayan ve çoğu bulunduğu ortamla güçlü bağlar kuran canlılardır. Bu nedenle alıştığı evden başka bir eve geçmesi evcil hayvanınız ve sizin için zorlu bir süreçtir. Bu sürecin mümkün olduğunca kolay geçmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç bilgiyi sizlerle paylaştık. Keyifli okumalar!

ev-tasima-fiyatlari-hesaplama

Taşınma Öncesi

Ev taşıma sürecine girmeden önce düşünmeniz gereken çok önemli bir ayrıntı olduğunu unutmayın. Taşınma karmaşası içinde evcil hayvanınızın maması temizlik gereçleri gibi şeyleri aramakla uğraşmamak için mutlaka bir kit hazırlayıp, en azından yerleşinceye kadar geçen süre için ihtiyacınız olacak gereçleri her aradığınızda bulabilir hale getirmelisiniz.

Taşınma Günü Neler Yapabilirim?

 • Karton, kutular koli bantları vb. ev taşıma eşyalarının bizim için bir özelliği olmazken evcil hayvanınız için bu tip şeylerin evde birden çoğalması rahatsız edici ve tehlike durumunu çağrıştırabilir. Bu nedenle kolileme öncesinde bu tarz araç gereçleri kedinizin/köpeğinizin tanıması için izin verin.
 • Ev taşıma gününde nakliyeciler gelmeden önce evcil hayvanınızı bir odaya koymanız, taşınma sırasındaki kargaşadan etkilenmemesi ve çalışmaya engel olmaması açısından uygun olacaktır.
 • Kalacağı odaya önceden  kedi taşıma çantası, kedi yatağı, mama kabı, su kabı ve kum kabı yerleştirin ve kapı-pencere gibi yerlerinden açık olmamasına özelikle dikkat edin. Nakliye çalışanlarının ve evde olacak diğer kişilerin de buna dikkat etmesi gerektiğini iyice belirtin.
 • Ev taşıma işlemini yaparken en son bu odanın eşyaları taşınacak şekilde planlayın.
 • Eşyaların yükleme işleminin bitmesine yakın evcil hayvanınızı taşıma çantasına yerleştirin ve araca götürün.
 • Evcil hayvanınızı ev taşıma gününde de normal şekilde besleyin ancak taşınmadan en az 3 saat önce mamasını yemesini sağlamalısınız.
 • Evcil hayvanınızın araç içinde huzursuz olmayacağı bir yerde bulunması yeni eve yerleşmenin de sorunsuz şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.
 • Yeni evde ilk olarak kurulacak oda, kedinizin ya da köpeğinizin eski evde en son bulunduğu oda olmalıdır.
 • Tüm dış kapıların ve pencerelerin kapalı olmasına mutlaka dikkat edin. Hayvanlar taşınma hareketliliği arasında telaşa kapılıp sığınacak güvenli bir yer arar. Bu esnada kapıdan ya da pencereden kaçmasına engel olmak için önceden tedbir almalı ve dikkatli olmalısınız.
 • Eğer bir kediniz varsa yeni ortamı, alışana kadar rahatsız edici olacağından, sürekli olarak evin içinde yaşayan kediye daha fazla özen göstermelisiniz.
 • Taşınmadan önce mutlaka veterinere götürün.

Rutinlerinizi Devam Ettirin

Normalde gece 11-12  gibi yatağımızda olsak da ev taşıma sırasında bu saatler gün aydınlanana kadar uzayabilir. Evcil hayvanınız kendini güvende hissetmek ister ve normalin dışında olan şeyler onları olumsuz etkileyebilir. Çevresindeki her şeyi insanlardan çok daha hassas derecede algılayabilen hayvanlar sahiplerinin olağan dışı hallerini gördüğünde panik hissedebilir. Bu nedenle günlük rutinlerin tamamını olmasa da belli başlı şeyleri ev taşıma gününde ve yerleşme gününde de yapmanız evci hayvanınızın kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Örneğin her akşam 6 da evcil hayvanınızla dışarı çıkıyorsanız o gün de mutlaka çıkın. 1 saat yerine yarım saat dışarıda kalın ama yine de bunu yapmış olmanız önemli olacaktır.

Balıkla nasıl ev taşıyacağınızı mı düşünüyorsunuz?

Balıklar strese kuvvetli tepki verir ve ölümcül olmasa da taşınma travma etkisi yaratabilir. Eğer kısa mesafeli ev taşıması gerçekleştiriyorsanız sağlıklı olmasa da sağlam ve eski akvaryum suyuyla dolu torbalar işinize yarayabilir. Daha uzun mesafeli bir ev taşıma gerçekleşecekse akvaryum mağazasıyla görüşüp tavsiye almanız en iyisi olacaktır.

 

octovanasorbanner

Bu yazımızda sizlere evcil hayvan ile ev taşıma nasıl yapılır konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Sizde aklınızdaki her türlü soru ve önerilerinizi sitemizde bulunan Octovan’a Sor bölümünden iletebilirsiniz.

8 YORUMLAR

 1. Gerçekten harika ve faydalı bir yazı olmuş . Özellikle biz evcil hayvanı olanlar için çok büyük bir soruna değinmişsiniz .

Comments are closed.